sobota, 5 września 2009

Sterowanie samochodem przy pomocy myszy?! - gra Racer

Jedną z nielicznych otwartych "ścigałek" (obok TORCS i VDrift), na Linuksa, jest Racer. To stosunkowo młody projekt, który ma być porządnym symulatorem wyścigów samochodowych*.
Grę w postaci instalatora *.run można pobrać z racer.nl Standardowo mamy jeden samochód (Murcielago) i jeden tor - więcej można ściągnąć z www.racer-xtreme.com

Sterowanie
W teorii można sterować klawiaturą... Jednak to jest prawdziwy symulator, a nie arcade, więc trudno przejechać nawet choćby zakręt:-/ Z drugiej strony rozsądny człowiek nie wyda kilkuset złotych na kierownicę.
I tu przydatny okazuje się pomysł twórców Racera - sterowanie myszą:
  • kursor na środku - samochód stoi,
  • przesunięcie przód-tył - gaz-hamulec,
  • przesunięcie lewo-prawo - skręcanie,
  • przyciski myszy: zmiana biegów i sprzęgło.
Wrażenia? Każdy powinien spróbować sam pokierować myszą... Wspomnę tylko, że sterowanie myszą też dobrze się sprawdzało w symulatorze lotu GL-117.Konfiguracja
Warto zajrzeć do pliku racer.ini i ustawić fullscreen=1, oraz zamienić język locale=racer_polish.txt

W katalogu racer/data/cars/lambomurcielago mamy pliki naszego podstawowego samochodu. Wskaźniki to zwykłe obrazki *.tga, dźwięk silnika to 2000.wav, 3000.wav itd. (dla kolejnych prędkości obrotowych), a krzywa momentu obrotowego znajduje się w pliku torque.crv w postaci:
...
point18
{
x=3950.000000
y=642.000000
type=0
}
point19
{
x=4250.000000
y=646.000000
type=0
}
...
Model opony
Smaczkiem Racera jest model zachowania się opony opisany za pomocą Magicznej Formuły Hansa Pacejki. Określa ona, z tego co pamiętam, siły poprzeczne i podłużne przenoszone przez oponę, moment stabilizacyjny i uwzględnia kąt znoszenia**. To czysto matematyczny opis. Więcej na stronach Racera.

*są też próby z modelami motocykli.
**puryści pewnie powiedzieli by "przez koło ogumione":)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz