poniedziałek, 7 grudnia 2009

FreeCAD - poznajemy klawisz F5

Dziś spróbujemy zrobić namiastkę tłoka silnika spalinowego.

Tworzymy walec i obracamy go tak aby patrząc na płaszczyznę XY widzieć powierzchnię boczną.
Szkicujemy prostokąt i zamieniamy go niebieską strzałką w powierzchnię. Po odpowiednim ustawieniu możemy go obrócić wokół osi X (Part->Revolve).Powstał pierścień Revolve, którym wytniemy materiał w części Cylinder. W ten sposób otrzymujemy rowek pod pierścień tłokowy.Widoczny obok element posłuży do wycięcia wnętrza tłoka (środku będzie pusty). Twór ten powstał jako część wspólna, stworzonych w międzyczasie, walca Cylinder1 i prostopadłościanu Box.
Żeby lepiej panować nad elementem wycinającym, przywracamy wyświetlanie tłoka klikając PPM na Cut (w drzewie cech po lewej) i wybierając Toggle visibility lub naciskając spację. Jak pewnie zauważyliście nazwy w drzewie można zmienić wciskając F2.
W zakładce View dla Cut zmieniamy Transparency aż tłok stanie się lekko przezroczysty.

Tworzymy jeszcze otwór pod sworzeń i mamy już namiastkę tłoka.

Nagle jednak myślimy "lepszy byłby niższy...". W przypadku przestarzałych programów (wszyscy wiemy jakich;-) czekałoby nas rysowanie od nowa.
To zaznaczamy tylko pierwszą pozycję Cylinder i zmieniamy jej wysokość. Na razie się nic nie stało... ale wciskamy F5 lub wybieramy Edit->Refresh i model ulega przebudowie.
Obecnie FreeCAD umożliwia ograniczone wymiarowanie. Po kliknięciu na odpowiednią ikonę trzeba wybrać trzy punkty, z czego trzeci to położenie linii wymiarowej.


Możliwe też jest ukrywanie części brył. Wykonujemy to przy pomocy View->Clipping Plane.

To tyle na dziś. Mam nadzieję, że niedługo ujrzymy na tyle stabilną i rozbudowaną wersję FreeCADa, że będę mógł przedstawić tworzenie dokumentacji 2D z modeli bryłowych. Odpowiedni moduł jest w budowie: przykład ze strony twórców.

Twardzieli zapraszam do poznania programu BRL-CAD, a pozostałych do spojrzenia na moją małą listę programów CAD dla Linuksa.PS
Bardziej skomplikowane kształty można tworzyć z wykorzystaniem konsoli Pythona (przykład z forum):

3 komentarze:

 1. W moim przypadku nie mogę zacząć rysowania gdyż elementy takie jak prostokąt (cala grypa) nie są aktywne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zima idzie to i problemy z grypą są:) A na serio, której wersji używasz? 0,9 R2646?

  OdpowiedzUsuń
 3. If the translation didn't work for you, you can go to this page:
  http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=es&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwkupiesila.blogspot.com%2F2009%2F12%2Ffreecad-poznajemy-klawisz-f5.html%23googtrans%2Fpl%2Fen&sl=pl&tl=en

  OdpowiedzUsuń