środa, 9 marca 2011

Pojawił się DraftSight dla Linuksa

DraftSight jest darmowym, całkowicie zgodnym z formatem pliku DWG, klonem programu AutoCAD. Od dziś DraftSight dostępny jest na trzy najpopularniejsze platformy: Windows, Mac OS X i GNU/Linux.

Produkt Dassault to ograniczona do funkcji 2D wersja innego programu CAD – ARES, który został stworzony przez Graebert. Dzięki zgodności z DWG i interfejsowi bardzo podobnemu do tego z programu AutoCAD, DraftSight ma być doskonałą alternatywą dla drogiego konkurenta.
Obsługa DWG możliwa jest dzięki bibliotekom Teigha stworzonym przez Open Design Alliance, skupiającym ponad 1100 członków m.in. takich jak Adobe czy Bricsys.
Paczkę dla Ubuntu, Mandrivy, Fedory lub Suse można za darmo ściągnąć stąd. Ponadto Graebert zaanonsował sklep z modułami do DraftSight.
Słowo komentarza. Jeszcze nie spotkałem szaleńca, który by używał funkcji 3D w AutoCAD-zie. Stąd obsługa wyłącznie 2D w DraftSight nie wydaje się znacznym ograniczeniem. Może im być co najwyżej brak modułów branżowych.

Prawdopodobnie DraftSight ma sprawić, że biura projektowe przestaną wydawać pieniądze na skamielinę pod tytułem AutoCAD, a przeznaczą je na coś nowocześniejszego np. SolidWorks (na co liczy Dassault:), jednocześnie używając darmowego DraftSight.
Paradoks polega na tym, że jeden przestarzały program (DraftSight) może zabić inny przestarzały program (AutoCAD).

Dalej Dassault, teraz pora na port Catii, bo największy konkurent (Siemens NX) jest cały czas dostępny na Linuksa:)

6 komentarzy:

 1. Nie żartuj, dosłownie parę godzin temu pobrałem wersję dla Windows i uruchomiłem pod Wine.

  A AutoCADa używałem w 3D do projektowania koryta rzecznego ;]

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tego co widać w linku to na razie wersja Beta1.
  Czekamy na stabilną. Dobry rydz niż nic ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. pierwsze wrażenie bardzo dobre - program ma bardzo łatwy interfejs

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy u was kursor po wjechaniu w pole rysunku też mocno zwalnia? Przy otwartym jakimś oknie albo chociażby przy wjechaniu na pasek działa normalnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, widzę delikatne skakanie kursora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiesz co można z tym zrobić? Bo u mnie tak delikatne to to nie jest.

  OdpowiedzUsuń