niedziela, 13 listopada 2011

CAD: Bryły z *.fcstd (FreeCAD) w *.dwg

Przeniesienie modelu bryłowego 3D zaprojektowanego w programie FreeCAD do używanego przez AutoCAD-a i jego klony pliku DWG wymaga odrobinę zachodu. Poniżej znajduje kilkuetapowa instrukcja dla takiej konwersji pod kontrolą systemu GNU/Linux. Testowy model z-motor-mount.fcstd został wykonany w programie FreeCAD na podobieństwo jednego z elementów drukarki 3D Prusa Mendel. Pliki użyte w poniższej próbie można pobrać stąd.

Krok 1: eksport do formatu STEP

Otwieramy z-motor-mount.fcstd we FreeCAD-zie (wymagana relatywnie aktualna wersja SVN lub PPA). Następnie w w drzewie Tree view wybieramy interesującą nas bryłę. W tym przypadku będzie to Pocket005. Ostatecznie eksportujemy plik STEP wybierając menu File-Export i zapisując go jako z-motor-mount.step.

Krok 2: konwersja do pliku kernela ACIS (SAT)

Za modele 3D w programach Autodesku jest odpowiedzialny kernel ACIS. Do konwersji użyjemy darmowego programu CAD Exchanger. Pomimo, iż jest to program dla Windows, nic nie stoi na przeszkodzie by uruchomić go pod WINE. Po ściągnięciu i zainstalowaniu ze standardową ścieżką, wystarczy w Terminalu wpisać:
wine .wine/drive_c/Program\ Files/CAD\ Exchanger/bin/Exchanger.exe
W oknie programu należy wybrać Create a new document a następnie Import a CAD file into the document. Podgląd 3D może nie wyświetlać się prawidłowo, ale nie przeszkadza to w prawidłowym przebiegu konwersji. Klikamy Export i zapisujemy plik jako z-motor-mount.satKrok 3: umieszczenie pliku SAT w DWG

W typ etapie użyjemy programu Bricscad V11 Pro (PL) (pod Windows równie dobrze może być to AutoCAD). 30-dniowa, w pełni funkcjonalna wersja jest dostępna na stronach producenta.
Cała operacja polega na wybraniu z menu Wstaw-Acis Do..., co spowoduje wstawienie bryły do aktualnego pliku DWG. Można go teraz zapisać Plik-Zapisz jako... pod nazwą z-motor-mount.dwg.


Testy, testy...

Jako próbę poprawności zapisu można otworzyć z-motor-mount.dwg w innym programie np. w darmowym DraftSight. Jak widać DraftSight, pomimo, że jest dedykowane dokumentacji płaskiej, potrafi wyświetlać również bryły.Ciekawostki


  • Twórca programu CAD Exchanger jest także piszącym bloga o kernelu CAD OpenCASCADE opencascade.blogspot.com
  • Zarówno FreeCAD jak i CAD Exchanger obsługują import i eksport wielu typów plików. Czemu został wybrany STEP a nie IGES czy STL? STEP nadaje się do opisu brył pełnych (solids), podczas gdy w przypadku IGES dostaniemy tylko powierzchnię. Jeszcze gorzej jest w przypadku STL, gdzie wszystko opisane jest za pomocą wielokątów. To uniemożliwia dokładne odwzorowanie bryły np. zamiast walca będzie to graniastosłup.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz