sobota, 10 grudnia 2011

Stało się: wydajne gry 3D w przeglądarce, bez plug-inów.

To co widać poniżej to zrzut ekranu z gry Star Legends uruchomionej bezpośrednio w przeglądarce, bez użycia plug-inów. Za wszystko odpowiada NaCl (Native Client) i OpenGL ES 2.0.


Musiałem tylko w chrome://flags/  (Chrome 17) włączyć opcję[1]:
Zastąp listę renderowania programowego

Różnica względem rozwiązania WebGL/JavaScript to znacznie wyższa wydajność. Co ciekawe, przez większość czasu procesor nie miał co robić, obciążenie to 20-30% na rdzeniach taktowanych 800
MHz.
Różnica względem rozwiązań z plug-inami (np. Quake Live), to możliwość uruchamiania na każdej platformie gdzie jest Chrome (obecnie x86, x86-64, w przyszłości pewnie też ARM).

Jako ciekawostkę poleca porównanie wydajności NaCl JavaScript w prostym demie (OpenGL niewymagany) Flocking Geese. W moim przypadku NaCl był ok. 10 razy szybszy.

Star Legends może nie powala graficznie, bo jest to port z urządzeń mobilnych. Podobno wersja 3.5 silnika Unity3d ma przynieść wsparcie dla NaCl. Zresztą, niedawno otwarty silnik Dooma 3 też powinno dać się przenieść pod NaCl. Pytanie tylko czy jest to opłacalne...

[1] Dla:
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 3300 Graphics
OpenGL version string: 3.3.11161 Compatibility Profile Context


PS Jeśli macie kilka osób przed komputerem, polecam port DOS-owego Jump 'n' Bump.

Edit: Poniższe wideo przedstawia AngryBots, grę używającą NaCl, silnika Unity 3D i świetnie działającą pod Linuksem.Jest ładnie, płynnie i wydajnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz