poniedziałek, 30 stycznia 2012

ACTA - nie dajmy wciągnąć się w grę polityków i publicystów

Temat ACTA stał się łakomym kąskiem dla bajkopisarzy (polityków) i twórców nadinterpretacji tych bajek (publicystów). Nie przejmujmy się tym co mówią, ważny jest tylko sam fakt wprowadzenia ACTA i to co może zmienić w prawie.

Nie pora na...

Na chwilę obecną nie powinniśmy się zajmować tym, że ministrowie wraz z premierem kłamią. Ani tym, że próbowali ukryć ACTA przed opinią publiczną. Powinniśmy też olać publicystów mówiących o "buncie pokoleń" czy "o kimś kto manipuluje młodymi ludźmi". Oni najchętniej widzieliby nowy ruch społeczny, z wyrazistym przywódcą i łatwą do przypięcia łatką. Dla publicysty, całkowicie oddolna inicjatywa, w której nie ma struktur pionowych, jest czymś niezrozumiałym.
Ktoś, kto od 20 lat komentuje cyrk zwany polityką, nie przyjmie do wiadomości, że wszystko mogą napędzać posty, komentarze i przyciski "Wykop", "Lubię to" i "+".
Awantura o brak konsultacji społecznych? To zadziała tylko na korzyść rządu. Mówią "ktoś was nastraszył, przepraszamy za brak konsultacji, ale wytłumaczymy wam, że ACTA nie jest zła" i ratyfikują umowę. A my przegramy, w międzyczasie chełpiąc się tym, że wyprowadziliśmy 100 tys. ludzi na ulice.
Ocena (obalenie) rządu? Zróbmy to przy następnych wyborach, a teraz skupmy się tylko i wyłącznie na powstrzymaniu ACTA.

Pora na... edukację


Łatwo dać się pokonać, gdy rzuca się pustymi hasłami. Szczególnie, że nie mamy do czynienia z ustawą wprowadzającą coś natychmiast, ale z umową międzynarodową, która będzie stopniowo kształtowała prawo krajowe. ACTA to rewelacyjnie zakamuflowana bomba z opóźnionym zapłonem.

O ACTA napisali/powiedzieli:
  1. Wojciech R. Wiewiórowski (GIODO) http://www.giodo.gov.pl/1520128/id_art/4495/j/pl/
  2. Robert Gwiazdowski http://blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=1090
  3. Konrad Gliściński http://tech.wp.pl/kat,1009785,title,Wywiad-z-prawnikiem-na-temat-ACTA,wid,14203533,wiadomosc.html?ticaid=1dd50
  4. Ewa Łętowska http://wyborcza.pl/1,75248,11026891,Letowska__ACTA_to_wynik_lobbingu.html
  5. Piotr Waglowski http://prawo.vagla.pl/node/9620
  6. Jarosław Lipszyc http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,11028093,ACTA_odbiera_nadzieje_na_zmiany.html
  7. Analiza na Benchmark.pl http://www.benchmark.pl/aktualnosci/ACTA_wyjasniamy_zawile_zapisy_w_umowie-38582.html

Skupmy się na konkrecie

Powstrzymajmy ACTA. Na resztę przyjdzie czas. Do tej pory nie wygraliśmy nawet bitwy w walce o ACTA...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz