niedziela, 7 października 2012

FreeCAD [How-to] - dwa słowa o książce

Odebrałem niedawno papierową wersję książki FreeCAD [How-to] Solid Modeling with the power of Python. Jest to krótki poradnik do programu FreeCAD.


Jak wielokrotnie już pisałem, FreeCAD nie jest ukończony i nie może konkurować z komercyjnym, kompletnym oprogramowaniem. Stąd poradnik może się zajmować tylko elementami programu dostępnymi na dzień dzisiejszy. Spis treści można znaleźć tutaj
Oczywiście większość informacji zawartych w książce znajduje się w dokumentacji online programu. Różnica to sposób ich podania, zbiór krótkich receptur/ćwiczeń, który można trzymać pod ręką, może być znacznie wygodniejszy. Szczególnie, że są one napisane w przystępny sposób.

Czy warto? Nie wiem. Muszę przyznać, że książka jest jak na nasze warunki dość droga, szczególnie biorąc pod uwagę jej rozmiar (70 stron, z czego jakieś 50 to receptury). Na dzień dzisiejszy ani sam program ani książka nie będą w stanie pokryć wszystkich wymagań typowego projektanta lub konstruktora.Starałem się napisać moje "dwa słowa" w sposób obiektywny, co mogło być trudne biorąc pod uwagę, że brałem udział w przeglądzie FreeCAD [How-to] Solid Modeling with the power of Python. 


5 komentarzy:

 1. Darmowy program nigdy nie będzie spełniał funkcjonalności programu w rozbudowanej płatnej wersji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, oczywiście. Darmowe jądro Linux lub, żeby daleko nie szukać, serwery Apache, BIND itd, słowem wszystko co napędza dzisiejszy Internet nie umywa się do rozbudowanych programów w płatnej wersji.

  Głupszego komentarza dawno już nie czytałem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kto tu mówi o jądrze linux czy serwerach..
  Aplikacje biurowe typu MS Office czy Adobe Photoshop są o wiele bardziej rozbudowane jak ich darmowe 'odpowiedniki'.. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. witam, jak obecnie wygląda sprawa wymiarowania w tym programie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wymiarowanie w module Drawing nie ma i nie wiadomo kiedy będzie (pomijam kwestię importowania wymiarów z Draft).

   Usuń