środa, 13 lutego 2013

FreeCAD 0.13 został oficjalnie wydany

Oficjalne wydanie, nazywane także stabilnym, FreeCAD-a 0.13 ujrzało właśnie światło dzienne. W stosunku do wersji 0.12 wprowadzono wiele usprawnień m.in. w warsztatach Part Design, Sketcher, Part czy Arch. Pojawiły się też dwa nowe: Ship i OpenSCAD.
Zmiany te można było śledzić wcześniej instalując FreeCAD-a z gita lub używając codziennie aktualizowanego PPA. Tutaj można przeczytać (jęz. ang) skrócony opis zmian.

Instalacja:
Użytkownicy Ubuntu powinni dodać repozytorium PPA. Można to zrobić używając prostej komendy:
sudo add-apt-repository ppa:freecad-maintainers/freecad-stable
A następnie:
sudo apt-get update  
sudo apt-get install freecad

Użytkownicy Windows muszą pobrać paczki bezpośrednio z SourceForge.

Użytkownicy innych systemów powinni podążać według dodatkowych wskazówek ze strony projektu.

Osoby niezaznajomione z projektem zapraszam do przeczytania artykułu na Jakilinux.org.


Wydanie stabilnej wersji 0.13 otwiera drogę do pracy nad 0.14, które ma być rewolucyjne w pewnych obszarach programu i na pewno będzie częściowo niekompatybilna z 0.13. Na celowniku jest moduł złożeń, detalowania i wymiarowania 2D, szkicownik 3D, moduł CAM, moduł renderingu i jeszcze pewnie kilka innych zagadnień. Kod wielu nowych elementów jest już wstępnie opracowany i teraz będzie integrowany z główną gałęzią projektu. Oprócz forum programu polecam obserwować blog jednego z deweloperów, Luke'a Parry'ego.

4 komentarze:

 1. Mi 0.13 pod Ubuntu 12.04 LTS nie tworzy plików przy eksporcie ani do .step ani do .brep ani do .iges, a mam zamiar wykorzystać do obliczeń w SALOME-MECA modele z FreeCADa (polecam chwile zabawy z SALOME, modelowanie to czysta przyjemność :)

  Nie wiem gdzie leży problem, ale plik .fcstd jest archiwum, które zawiera m.in. pliki .brp, czytane przez SALOME

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Głupie pytanie, ale czy przez eksportem zaznaczyłeś w drzewie bryłę, która musi być wyeksportowana?

   Usuń
 2. Tak, inaczej opcja eksportu jest w ogóle nie aktywna.
  Google podpowiedziało, że poza zaznaczeniem formatu eksportu trzeba jeszcze ręcznie dopisać .rozszerzenie pliku w nazwie. Dziwne moim zdaniem

  OdpowiedzUsuń
 3. FreeCAD to na razie program mocno uproszczony, na poziomie SOLIDWORKS'a z połowy lat 90-tych (a nawet nie, bo na kilku funkcjach się wysypuje), ale............... FreeCAD będzie rządził za kilka lat (doganiając programy za kilka tysięcy zł jak Alibre, ZW3D, Fi-Flex, itp. programy "niskiej klasy"), a za kilkanaście może nieźle namieszać na rynku, bo kto kupi CAD-a z tzw. "średniej półki" (tj. SW, INV, SE, TopSolid) za 10-30 tys. zł, jak będzie FC za Free?!. Zyczę wszystkim i sobie, żeby FC jak najszybciej się rozwijał. Szkoda że mają tak niewielu developerów....

  Moim zdaniem chłopaki z FC zrobili za dużo modułów, a powinni się skupić na 3-4 i je dobrze dopracować, a dopiero później dodawać kolejne moduły. Poza tym widzę w FC przyszłość. To będzie świetna rzecz (jeśli projekt nie upadnie lub nie zostanie kupiony). Nawet jeśli FC nie uzyska uznania w przemyśle, to przynajmniej wpłynie korzystnie na poziom cen komercyjnych CAD-ów.

  OdpowiedzUsuń