wtorek, 8 lipca 2014

FreeCAD 0.14 został wydany

Nie wiem czy muszę o tym wspominać, bo program wydaje się znany w Polsce. Dość powiedzieć, że dwa zrzuty ekranu na głównej stronie programu są wynikiem pracy naszych rodaków. Mówię tu o zrzucie przedstawiającym działanie narzędzia EaglePCB_2_FreeCAD (autor: marmni) i modelu lokomotywy (autor: wieszak), jeśli dobrze pamiętam jest to Ty51.

Wracając do tematu. FreeCAD-a 0.14 dzieli od poprzedniej wersji ponad 1800 zmian (commitów), wprowadzonych na przestrzeni nieco ponad roku. Informacje o wydaniu można przeczytać tutaj (polski, w trakcie tłumaczenia) lub tutaj (oryginalny angielski).

Paczkę (tzw. tarball) ze źródłami znajdziecie tutaj, a jeśli korzystacie z Ubuntu, to Normand przygotował dla was PPA. Oczywiście, ci, którzy nie wyznają Kościoła Emacs mogą znaleźć instalatory dla Windows jak i OS X.

Polecam też zwrócić uwagę na zewnętrzne projekty jak BOLTS (biblioteka części znormalizowanych, dostępna też dla OpenSCAD-a jak i jako pliki IGES) czy wtyczkę slicera CuraEngine.
Tę ostatnią można zobaczyć w działaniu na poniższym filmie:

Uprzedzając pytania, nie, nie ma w 0.14 modułu zestawień. Nie ma też nowego modułu dokumentacji (rzutowania 2D). Więcej, jednym z powodów wydania 0.14, były prace nad tymi modułami, które nie mogą być kontynuowane bez czasowego popsucia programu - teraz zwykli użytkownicy mogą używać 0.14, a deweloperzy bezstresowo pracować nad innowacjami.

3 komentarze:

 1. Zostal wydany ale kiedy?

  OdpowiedzUsuń
 2. Powiedz mi czy jest szansa by ktoś zrobił samouczek jak tego używać? cos jak polskikursblendera pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że na razie niewielka. Program jest zbyt mało dojrzały i zbyt wiele może się w nim zmienić aby taką dokumentację tworzyć. No i grupa docelowa jest znacznie mniejsza...

   Usuń