Steam Deck to przenośny PC, pracujący domyślnie pod kontrolą SteamOS (bazujący na Arch Linux), ale mogący też uruchamiać inne systemy operacyjne.
Wydajny układ graficzny, procesor, 16 GiB szybkiego RAM-u i bardzo zaawansowane netody wejściowe sprawiają, że Steam Deck wydaje się być dobrze przystosowany do uruchamiania aplikacji 3D, w tym programów CAD. Do tego ma on możliwość podłączenia (przez hub, który trzeba dokupić osobno) dodatkowych monitorów, klawiatury, myszy, czy innych urządzeń.
FreeCAD na Steam Decku w trybie gier
Na początek małe demo:
Steam Deck może pracować w dwóch trybach:
- trybie gier, widocznym na filmie powyżej. Wtedy działać może tylko jedna aplikacja na raz i dostępna jest zaawansowana konfiguracja urządzeń wejściowych Steam Input.
- trybie pulpitu, gdzie wyświetlany jest zwykły pulpit KDE, ale sterowanie jest mocno ograniczone - po prostu prawy gładzik działa jako mysz.
Uruchomienie Steam Decka w konfiguracji jak na filmie wymagało:
- Pobrania Appimage z programem FreeCAD.
- Dodania Appimage jako gry non-steam.
- Dostosowanie konfiguracji kontrolera/urządzeń wejściowych.
- Dostosowania konfiguracji FreeCAD aby współgrała z konfiguracją kontrolera. Np. ustawiłem w konfiguracji krzyżyk w dół jako klawisz W, a w FreeCAD ten sam klawisz (podwójne naciśnięcie) przypisałem do wywołania menu kołowego z wyborem środowisk.
- Oba zestawy konfiguracyjne można znaleźć w tym repozytorium. Konfiguracja kontrolera powinna być też widoczna w samym Steam Decku jako konfiguracja społeczności, tak długo jak plik wykonywalny (Appimage) jest nazwany po prostu "freecad".
Tryb pulpitu
Gdy podczas pracy w trybie gier podłączymy zewnętrzny monitor, to wyjście obrazu się przełączy na niego w ciągu 2-3 sekund. Niestety o ile aplikacja tego nie wymusi, to zastanie zachowana dotychczasowa rozdzielczość (1280x800).
Jeśli monitor zostanie podłączony w trybie pulpitu, to pulpit zostanie rozciągnięty, dostosowując rozdzielczość do monitora (lub monitorów).
Ale ja chcę swój ulubiony, profesjonalny pakiet CAD!
Żaden problem. Wystarczy wrzucić Windows na kartę SD i uruchomić z niej Steam Decka. Menu wyboru pojawia się po starcie komputera przez jednoczesne naciśnięcie przycisków zasilania i zmniejszania głośności.
Skonfigurowanie sterowania będzie nieco bardziej skomplikowane, ale wciąż możliwe dzięki trybowi Big Picture.
Wcześniejszy post o Steam Decku, jeszcze w czasie oczekiwania na premierę.
Stojaczek z miejscem na hub, plik STL do druku 3D.
Wydajność
35-60 kl./s przy zużyciu 8 W i bardzo skomplikowanym modelu:
Bonus
SteamVR tracking na Steam Decku: