sobota, 27 sierpnia 2016

FreeCAD: TechDraw (rzuty 2D), elementy bazowe PartDesign

Ta krótka notka ma za zadanie przedstawić kilka ciekawych zmian i nowych funkcji programu FreeCAD.

Elementy bazowe i ciało (Body) modułu PartDesign

Wcześniej każdy nowy szkic musiał być umieszczony na geometrii istniejącej części. Stawało się to często bardzo niewygodne, wystarczy sobie wyobrazić dodanie segmentu do wałka przez obrót - na jednej z podstaw trzeba było wyciągnąć najpierw jakiś prostopadłościan, a dopiero potem narysować na nim docelowy szkic.

Niedawno został wprowadzony kontener Body, który likwiduje ten problem. Szkice mogą być umieszczane na dowolnych powierzchniach płaskich, a operacje z nich powstałe oddziałują na całą geometrię wewnątrz jednego kontenera.


Zadanie jeszcze bardziej ułatwiają elementy bazowe: płaszczyzny, osie i punkty. Więcej o budowie nowego PartDesign można przeczytaj na forum tutaj.

TechDraw - rzuty 2D

Wcześniej mieliśmy oficjalny moduł dokumentacji 2D tworzonej z modeli 3D nazwany Drawing i nieoficjalny Drawing Dimensioning. Pierwszy z nich nie umożliwiał łatwego wymiarowania ani tworzenia przekrojów, drugi dawał sobie radę z wymiarami, ale nie były one aktualizowane po zmianie kształtu części.

Nowy TechDraw rozwiązuje wszystkie te problemy. Wątek na forum.

 
Jak można zauważyć na powyższym zrzucie, jeszcze nie wszystko da się ustawić tak aby odpowiadało to zasadom rysunku technicznego. No, ale minęło dopiero półtora miesiąca od pierwszego wydania TechDraw - jest on cały czas dopracowywany. 

Nowości w module MES (FEM)

Moduł wspomagający obliczenia metodą elementów skończonych jest tak szybko i tak szeroko rozbudowywany, że trudno byłoby streści wszystkie zmiany.

Na pewno warto zwrócić uwagę na symulacje termomechaniczne opisane w tym wątku na forum.
 

Inną ciekawostką jest zaawansowany postprocesing z wykorzystaniem VTK - więcej tutaj.

Instalacja freecad-daily na Ubuntu

Opisane powyżej nowości (prócz postprocesingu VTK,który wymaga kompilacji ze źródeł) można znaleźć w prekompilowanych paczkach freecad-daily. 

Tematy warte uwagi w przyszłości

"Robust References" Redux - rozwiązanie problemu topologicznego nazewnictwa. Do tej pory było tak, że program do utrzymywania referencji numerował geometrię danego typu nie przejmując się jej położeniem czy znaczeniem. Przykład: płytka z kilkoma otworami, w jednym z nich robimy fazę. Potem zmniejszamy liczbę otworów, co się dzieje z fazą? Pojawia się na jednej z pozostałych krawędzi części, niekoniecznie w którymś z otworów. Ten problem powinien już niedługo być przeszłością.


update on FreeCAD + OpenFOAM fluid dynamic computation - pierwsze kroki w kierunku integracji solwera OpenFOAM i symulacji przepływu płynów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz